Skip to content

Co robić gdy sklep internetowy zwleka z dostawą?

2024-02-28

Zamówiliśmy pilnie potrzebny towar w sklepie internetowym, który obiecywał, że dostarczy przesyłkę w ciągu trzech dni. Mija już czwarty dzień od zakupu, a towar wciąż do nas nie dotarł. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? 

Termin na dostarczenie towaru

W przypadku zakupów online zwykle chcemy mieć pewność, że zamówienie dotrze do nas na czas. Aby poznać termin dostawy towaru, najpierw sprawdźmy informacje podane przez sklep, np. na jego stronie internetowej lub w zamieszczonym regulaminie. Zgodnie z prawem sprzedawca może bowiem zobowiązać się do dostarczenia towaru w określonym terminie (np. 3 dni). Jeśli sklep nie podał konkretnego terminu dostawy, musimy sięgnąć do ogólnych zasad. Warto wiedzieć, że te zasady dotyczą konsumentów, czyli osób fizycznych, które dokonują zakupu od przedsiębiorcy, a zakup ten nie jest związany z ich działalnością gospodarczą czy zawodową. Mówiąc prościej, omawiamy tutaj sytuacje, gdy kupujemy coś jako zwykli klienci od firm, a nie od innych osób prywatnych. Jeśli chodzi o dostawę, istnieją pewne standardy, na których możemy polegać jako konsumenci.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z przepisami, jeśli sklep nie podał dokładnego terminu dostawy (np. 3-dniowego jak w sytuacji powyżej), towar powinien być wysłany do kupującego jak najszybciej, ale nie później niż 30 dni od momentu złożenia zamówienia. Dlatego warto sprawdzić, jaki termin dostawy wskazał sprzedawca na swojej stronie, bo jeśli tego nie określił, możemy czekać na przesyłkę nawet 30 dni!

Przy okazji warto zaznaczyć, że terminy wyrażone w dniach kończą się z upływem ostatniego dnia, a dzień zawarcia umowy się nie liczy. Jeśli np. sklep obiecuje dostawę w ciągu 7 dni od momentu zawarcia umowy, a do transakcji doszło 22 grudnia 2023 r., to oczekujemy, że towar dotrze do nas do końca dnia 29 grudnia 2023 r. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na dzień wolny od pracy lub sobotę, to termin przesuwa się na następny dzień roboczy, który nie jest dniem ustawowo wolnym ani sobotą.

Sklep spóźnia się z dostawą – co robić?

Zanim wpadniemy w panikę z powodu opóźnionej przesyłki, warto wiedzieć, że chronią nas przepisy prawa. Jeśli sklep zwleka z dostarczeniem zamówionego towaru i tak jak w sytuacji powyżej nie otrzymamy towaru w ciągu obiecanych 3 dni, możemy podjąć pewne kroki.

Po pierwsze, możemy wyznaczyć sprzedawcy dodatkowy termin na dostawę, np. kilka dodatkowych dni (w opisywanej sytuacji mogą to być przykładowo 1 lub 2 dni). Jeśli ten czas upłynie, a my wciąż nie otrzymamy przesyłki, możemy zrezygnować z transakcji, co oficjalnie nazywa się odstąpieniem od umowy. Wystarczy napisać w tej sprawie krótki e-mail do sklepu (o ile nie przewiduje on innej formy). Wówczas sprzedawca powinien szybko zwrócić nam nasze pieniądze. Co ważne, w przypadku rezygnacji z zakupu możemy także żądać odszkodowania za ewentualne straty takie jak wzrost ceny towaru, gdy musieliśmy go kupić u innego sprzedawcy.

Po drugie, możemy skorzystać z tzw. 14-dniowego prawa do odstąpienia od umowy (jest to inne odstąpienie niż to wskazane powyżej). Takie odstąpienie jest możliwe jeszcze przed otrzymaniem towaru (oczywiście nie zaczyna się wtedy bieg terminu na dokonanie tego odstąpienia). Szczegóły na ten temat znajdziemy tutaj. Warto znać swoje prawa i umieć z nich skorzystać, gdy coś idzie niezgodnie z planem.

Co zrobić, gdy sklep nie reaguje na nasze działania w związku z opóźnioną dostawą towaru?

Co możemy zrobić w sytuacji, gdy towar już powinien do nas dotrzeć, a sklep nie odpowiada na nasze wiadomości, nadal nie wysyła towaru ani nie zwraca pieniędzy?

Nie załamujmy rąk! W skomplikowanych sprawach, w których nasze roszczenia są zasadne, pomocą służy nam miejski albo powiatowy rzecznik konsumentów.

Z naszej strony polecamy też serwis Konsumersi.pl. Umożliwia on bezpłatne i szybkie zgłoszenie do firmy spornej sprawy (np. takiej, gdy sklep nie dostarczył towaru w terminie), a także upublicznienie jej, co wzmacnia pozycję konsumenta i pomaga w osiągnięciu porozumienia. Skorzystanie z serwisu Konsumersi.pl jest proste, nie wymaga wiedzy prawnej, a wypełnienie przygotowanego formularza zajmuje tylko kilka minut. Wystarczy kliknąć w przycisk poniżej:

Udostępnij